دستگاه حضور و غیاب چیست؟

دستگاه حضور و غیاب, اثرانگشت,کارت های بدون تماس هوشمند ,نرم افزار حضور و غیاب,نرم افزار حقوق و دستمزد,دستگاه حضور غیاب,تشخیص چهره,تماس با پردازش تردد

دستگاه حضور و غیاب چیست؟


امروزه دستگاه حضور و غیاب در سازمانهای بزرگ و کوچک، جزء ابزار اصلی و کاربردی مدیریت سازمان به حساب می آید و استفاده از آن برای مدیران صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. بدلیل اینکه سیستم حضور و غیاب با کنترل تردد افراد به صورت دقیق، گزارشات جامع و کاملی از نحوه عملکرد کارمندان به مدیر ارائه می دهد و مدیر می تواند بر اساس آن گزارش کاملی از وقایع طول ماه برای هر کارمند به صورت کلی و یا مجزا در اختیار داشته باشد و بدون دخالت افراد غیر مسئول حقوق و دستمزد افراد را با توجه به میزان اضافه کار، کسرکار، ماموریت و ... به صورت دقیق محاسبه و پرداخت نماید.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع مختلف دستگاه حضور و غیاب آشنا کنیم و همچنین در ادامه به معرفی شرکتهای تولید کننده این دستگاه ها می پردازیم.

امروزه دستگاه حضور غیاب در سازمانهای بزرگ و کوچک، جزء ابزار اصلی و کاربردی مدیریت سازمان به حساب می آید و استفاده از آن برای مدیران صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. بدلیل اینکه سیستم حضور و غیاب با کنترل تردد افراد به صورت دقیق، گزارشات جامع و کاملی از نحوه عملکرد کارمندان به مدیر ارائه می دهد و مدیر می تواند بر اساس آن گزارش کاملی از وقایع طول ماه برای هر کارمند به صورت کلی و یا مجزا در اختیار داشته باشد و بدون دخالت افراد غیر مسئول حقوق و دستمزد افراد را با توجه به میزان اضافه کار، کسرکار، ماموریت و ... به صورت دقیق محاسبه و پرداخت نماید.

انواعدستگاه حضوروغیاب:
دستگاه حضور و غیاب کارتی:

دستگاه حضور و غیاب کارتی

معمولی ترین و ارزانترین دستگاه حضورو غیاب که در حال حاضر استفاده میشود دستگاه کارتی است که با استفاده از یک کارت بدون تماس که روبروی دستگاه گرفته می شود کارمند احراز هویت میشود و تردد در ساعت مشخص ثبت می شود.
دستگاه حضور وغیاب کارتی معمولا برای سازمانهای کوچک و مراکزی که مدیران مجموعه به کارمندان خود اعتماد دارند استفاده می شود. بدلیل اینکه اگر شخصی بخواهند تقلب کند به راحتی می توانند کارت خود را در اختیار همکار دیگری قرار دهد که به جای انها در زمانی که حضور ندارند، تردد بزنند. مدیران این مجموعه ها در صورت عدم اطمینان به کارمندان باید از نیروی انسانی(نگهبان) یا دوربین مداربسته برای کنترل کارمندان استفاده نمایند.
هنوز اکثر شرکتهای تولید کنندهدستگاه حضور غياب در ایران این نوع دستگاه را در لیست محصولات خود دارند، به دلیل اینکه این دستگاهها در برخی از شرکتها کارایی مناسبی دارند. همچنین این دستگاهها برای باشگاههای ورزشی و پارکینگ ها برای کنترل ترددها استفاده می شود. که کارت کنترل تردد به نوعی تبلیغ مجموعه نیز می باشد.
از مزایای دستگاه کارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قیمت پایین و ارزان نسبت به انواع دیگر
کاربری ساده و آسان
سرعت بالا در ثبت تردد افراد
سازگار با اکثر محیط های اداری و کارگاهی
از معایب دستگاه کارتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
وابستگی به کارت برای ثبت تردد
هزینه صدور و چاپ کارت برای هر شخص
احتمال فراموشی کارت،
نیاز به صدور کارت مجدد در صورتی گم شدن کارت
امکان سوء استفاده در ثبت حضور و غیاب توسط شخص دیگر

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی:

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه حضوروغياب اثر انگشتی از پر فروش ترین انواع دستگاهها به شمار می آید که در بیشتر سازمانها، شرکتهای اداری، دانشگاهها، موسسه های خصوصی، مهد کودک ها، مدارس و ... قابل استفاده است. اکثر سنسور های اثر انگشت در دستگاههای موجود در بازار از نوع نوری ضد خش می باشند. در این سنسورها، نور از سوی دستگاه به انگشت تابیده می‌شود. سپس یک دوربین، پرتوهای باز گشتی را دریافت کرده و از روی آن‌ها یک تصویر سیاه سفید می‌سازد و با الگوریتمهای خاصی با نمونه های از قبل گرفته شده مقایسه می شود و نهایتا تشخیص هویت صورت می گیرد. امکان هک کردن دستگاه با سنسور نوری نسبت به سنسور خازنی (نسل قدیمیتر سنسور حضور غیاب) خیلی کمتر شده است.

از مزایای دستگاه انگشتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
مشکل فراموش کردن کارت را ندارد.
هزینه کارت و چاپ کارت ندارد.
عدم امکان تقلب به دلیل منحصر به فرد بودن اثر انگشت.
سرعت قابل قبول در مقایسه با دستگاه تشخیص چهره.

از معایب دستگاه انگشتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
عدم کارایی آنها در کارگاههایی که مدام اثر انگشت ها آسیب میبیند و یا در مواردی نظیر زخمی یا کثیف شدن انگشت
احتمال انتقال بیماری از شخصی به شخص دیگر به دلیل لمس حسگر.
تاثیر عواملی نظیر نور محیط و سرما و گرما در تشخیص اثر انگشت.

دستگاه حضور و غياب تشخیص چهره:

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم شناسایی چهره جزء جدیدترین انواع دستگاههای تشخیص هویت به شمار می رود و یک سیستم بیومتریک است که با استفاده از روش‌های اتوماتیک هوشمند، هویت افراد را بر اساس ویژگی‌های فیزیولوژیکی تایید می‌نماید. برخی دستگاه های تشخیص چهره امکان اثر انگشت و کارت خوان را نیز دارا می باشند و از این لحاظ یک دستگاه جامع و کامل و به اصطلاح همه فن حریف به حساب می آیند.

از مزایای دستگاه تشخیص چهره میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
مشکل فراموش کردن کارت را ندارد.
عدم انتقال بیماری از شخصی به شخص دیگر به دلیل عدم تماس پرسنل با دستگاه.
عدم امکان تقلب به دلیل منحصر به فرد بودن چهره هر شخص.

از معایب دستگاه تشخیص چهره میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
سرعت کمتر در شناسایی نسبت به دستگاه کارتی.
هزینه بالا نسبت به انواع مختلف دستگاهها.
امکان تعریف تعداد کاربر کمتر نسبت به دستگاه انگشتی و کارتی.
عدم تشخیص هویت در صورت تابش نور مستقیم به دوربین دستگاه.
ممکن است بتوان یک چهره را برای دو کاربر محتلف ثبت نمود.

شرکت های ارائه کنندهدستگاه حضورو غياب

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا:
دیجی کالا یگ فروشگاه بزرگ اینترنتی است که در حقیقت تولید کننده نیست و فقط در زمینه فروش محصولات شرکتهای مختلف فعالیت میکند. با خرید دستگاه از این فروشگاه، پس از ارسال کالا از طریق دیجی کالا، کارشناسان شرکت تولید کننده برای نصب و راه اندازی دستگاه مراجعه خواهند نمود.

شرکت تایگر:
تایگر یک گروه طراحی مهندسی سیستم های ورود و خروج می باشد که فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ آغاز نموده است. دستگاه های حضور و غیاب تایگر دارای سیستم عامل های بسیار قوی و پورت های ارتباطی مختلف می باشند و این روشهای ارتباطی کمک می کنند تا اطلاعات دستگاه حضور و غیاب به راحتی خوانده شده و در نرم افزار حضور و غیاب قرار گیرند و گزارشات جامع را دریافت نمایید.

شرکت فراتکنو:
فراتکنو اقدام به تولید سیستم حضور و غیاب کرده و با ارائه دستگاه حضور و غیاب و با قیمتی مناسب به مشتریان می باشد. از موارد قابل ذکر برای معرفی فراتکنو، داشتن پرسنلی کاملا فنی در زمینه‌های مختلف نرم افزار، سخت‌افزار و پشتیانی می باشد. داشتن خدماتی خوب و با کیفیت بعد از فروش هدف اصلی فراتکنو می باشد.


شرکت مهرکیا:
شرکت مهندسی مهرپویان کهکشان رایانه، فعالیت مستمر در تولید و ارائه نرم افزار دارد و اخیرا نرم افزار جامع و تخصصی حضور و غیاب و حقوق دستمزد ویسمن را تولید و معرفی کرده است.
کلیه دستگاه های شرکت مهرکیا دارای یک سال گارانتی، ده سال خدمات پس از فروش، نرم افزار حضور و غیاب رایگان، با ۱ سال پشتیبانی را دارا می باشند. دستگاههای این شرکت از نوع وارداتی می باشد.

شرکت پالیز افزار:
شركت پالیزافزار از سال ۱۳۷۵ با هدف تولید ساعت حضور و غیاب، تابلو روان، تلویزیون شهری و تجهیزات مرتبط با آنها در زمینه سخت افزار و نرم افزار فعالیت دارد. شرکت پالیزافزار در حال ارائه خدمات به هزاران موسسه، سازمان، كارخانه، کارگاه، بیمارستان، هتل و... می باشد. تولیدات امنیتی بر اساس تكنولوژیهای كارتهای هوشمند، اثر انگشت و ثبت چهره جایگاه ویژه ای در طراحی های شركت را دارند و در این راستا محصولاتی مانند دستگاههای حضور و غیاب، سیستم های مکانیزه پارکینگ، سیستم های صدور ژتون و کنترل تردد توسط اثر انگشت ثبت شده بر روی کارت های هوشمند مایفر،قفل های اثر انگشت، استارتر خودرو توسط اثر انگشت و دستگاههای اعتباری به دو صورت آنلاین و آفلاین را به انجام رسانده است. این شرکت نمایندگی دستگاه های حضور و غیاب ویردی (Virdi) کره جنوبی را دارد و تنها نماینده رسمی ویردی در ایران می باشد.

شرکت ماداکتو:
شرکت ماداکتو در زمینه طراحی و تولید انواع گیت تردد و دستگاه های اکسس کنترل فعالیت دارد از انواع گیت ها ، گیت شیشه ای ، گیت مترویی و گیت سویینگ است که به عنوان گیت حراستی یا گیت امنیتی شناخته میشوند. گیت سه اهرمی یا گیت نفر رو به صورت متداول در ایستگاههای اتوبوس و باشگاههای ورزشی استفاده میشود، برای ورزشگاه های بزرگ میتوان از گیت تمام قد یا گیت استادیومی و برای فرودگاه ها از گیت فرودگاهی یا گیت پاسپورتی که تولید شرکت ماداکتو است استفاده نمود. گیت مترویی نیز برای ایستگاههای مترو و اماکن عمومی که دارای تردد زیادی در طول روز هستند بکار گرفته می شود.
فعالیت دیگر ماداکتو در زمینه دستگاه حضور و غیاب و سیستم های اتوماسیون و سامانه های هوشمند می باشد. با توجه به قیمت بالای محصولات اروپایی و کیفیت پایین محصولات چینی و همچنین نیاز ارگانها و سازمانهای مختلف به محصولات با کارایی و قیمت مناسب شرکت ماداکتو اقدام به طراحی و تولید محصولات مورد نظر مشتریان محترم داخلی نموده است و دستگاه حضور و غیاب و اکسس کنترل با تکنولوژی نسل سوم را در اختیار مشتریان قرار داده است.

دنیای پردازش
شرکت دنیای پردازش (Processing World Corporation) با هدف طراحی و تولید سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری در سال 1369 با همکاری گروهی از متخصصان الکترونیک، با هدف ایجاد سازمانی تحقیقاتی و تولیدی برای ارائه سیستم‌های حضور و غیاب، فعالیت خود را آغاز نموده است.
از محصولات و سیستم های تولیدی این شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد: سامانه‌های حضور و غیاب، سامانه ژتون و رستوران، سامانه مدیریت بلیط اتوبوسرانی شهری، سامانه مدیریت ناوگان اتوبوسرانی شهری، سامانه بیومتریک احراز هویت برای نوبت‌دهی، سامانه کارت‌های اعتباری هوشمند، سیستم‌های کنترل و ثبت گشت و نگهبانی، سیستم‌های قرائت کنتور (آب، برق، گاز)، سیستم‌های قفل الکترونیک،سامانه پارکومتر حاشیه ای و ...معرفی سایت شرکت های ارائه دهنده دستگاه حضور و غیاب در پردازش تردد: 

نام شرکت

تلفن

آدرس

سایت

افق فراویژن

021-44074614

تهران- اشرفی اصفهانی- برج نگین رضا- طبقه 9شمالی - واحد915

http://ofv-co.com

آراز

021-82464

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، تقاطع خیابان مطهری، خیابان ۲۶، پلاک ۴، واحد ۱۱

http://www.araz-tms.com

آرمان اندیش

031-37814635

اصفهان-بلوار کشاورز-روبروی بانک صادرات-بن بست 38-پلاک1-طبقه اول

http://www.arman-ap.com

پارس تردد

021-77629852

تهران - خیابان ولیعصر

http://parstaradod.com

پالیز افزار

021-89567

تهران، میدان فردوسی، ابتدای خیابان سپهبد قرنی، پلاک 33

https://www.palizafzar.com/fa

پردازش تردد

021-45867

بزرگراه جلال آل احمد -
 تقاطع یادگار امام خیابان ایثار

http://trafficpro4.com

پنجره سبز

058-37238008

خراسان شمالی . اسفراین . بین اسفراینی 3 و 5

http://www.wingreen.ir

پیشگامان ماندگار

021-44026977

: تهران - اشرفی اصفهانی - خیابان پیامبرشرقی  - خیابان شاهد - کوی وحدت 4 - پلاک 22

http://www.pishgaam.com

تایگر

021-41526000

تهران - خیابان میرزای شیرازی - خیابان مقدم - پلاک 28 ساختمان تایگر

http://www.tigerbio.com

تولید داده های اکسیر

021-44000251

تهران، فلکه دوم صادقیه، خیابان اشرفی اصفهانی، خیابان پیامبر، خیابان شاهد، خیابان وحدت ۴، پلاک ۲۲ ، طبقه دوم

http://tdxir.com/

داده پردازان سیراف

021-284243

 

http://sirafdp.com/index

دناسان سیستم

9126389307

 

http://www.denasunsystem.com

دنیای پردازش

021-84288

تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از جلال آل احمد، نبش کوچه چهاردهم، پلاک 1941

http://www.processingworld.com

رادین پرداز

021-44743582

تهران- بلوار دهکده المپیک - نرسیده به همت - خیابان ششم - پلاک 27 - طبقه اول

http://www.radinpardaz.com

سامانه های بعد پنجم

021-89350

تهران - بزرگراه جلال آل احمد (شرق به غرب)، بعد از پل آزمایش - پلاک 279

http://www.5thdsystems.com

سیمرغ پارسیان

021-26657471

تهران، الهیه، خیابان شهید فیاضی(فرشته)، خیابان بوسنی و هرزگوین، خیابان پروفسور حسابی، بن بست سرو، پلاک 5، طبقه اول، واحد 2

http://www.sparsian.com/fa

سیمرغ جهان گستر

021-44052001

تهران، فلکه دوم صادقیه، خیابان اشرفی اصفهانی، خیابان پیامبر، خیابان شاهد، خیابان وحدت 4، پلاک 22

http://jahangostarsimorgh.com

طرح و پردازش غدیر

021-85530

تهران، خیابان مطهری، خیابان علی اکبری، خیابان صحاف زاده، پلاک ۴۰

http://www.ghadirco.net

طلوع پردیس

021-88312010

تهران ، خیابان کریمخان زند ، شماره 76 - طبقه پنجم

http://toluetech.com

علم و صنعت

021-84336

 تهران - خیابان دکتر فاطمی - خیابان پروین اعتصامی - پلاک 3 - ساختمان علم و صنعت

https://www.elmosanat.com

کارا2000

021-26602500

تهران،بزرگراه صدر ،غرب به شرق، بعد از بلوار کاوه ، خیابان بهار جنوبی کوچه مطلبی ، پلاک 5

http://www.kara2000.ir

کاراپرداز(کارابان)

021-41378


تهران - خیابان ولیعصر - نبش خیابان مطهری - خیابان افتخار (حسینی راد) - پلاک 48

http://www.karaban.ir

کامپیوتر گستر راد اصفهان

0313-6243376 

اصفهان / خیابان حکیم نظامی / حدفاصل چهارراه شریعتی و کوچه سنگتراشها / ساختمان تجاری نور

http://www.computergostar.com

کیمیاگران سرزمین رایانه

021-88511910

تهران، خیابان سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، پلاک 38،طبقه 4

https://www.kasraco.ir

ماداکتو

021-49705000

تهران - بلوار آیت الله کاشانی -نبش عقیل - برج البرز - طبقه هشتم - واحد 45

https://www.madakto.net